Powróć do zasobów

ZOPA – czym jest i jaką odgrywa rolę w negocjacjach?

Scotwork Polska
Shaking Hands 3091906 1280

Negocjacje są sztuką, wymagającą wiedzy teoretycznej, ale i praktycznych umiejętności. Sądzi się, że elementem skutecznych negocjacji jest pojęcie ZOPA (Zakres Optymalnego Porozumienia). Jednak czy konieczne jest wykorzystanie tej techniki w każdej debacie? Nie zawsze wykorzystanie danej mechaniki jest równoznaczne z wygranymi negocjacjami. Jaka jest definicja ZOPA i jakie znaczenie ma dla osiągania  satysfakcjonujących obie strony wyników? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Co to jest ZOPA?

ZOPA, a negocjacje. Jak brzmi definicja? Zakres Optymalnego Porozumienia to pojęcie odnoszące się do wspólnego obszaru interesów stron biorących udział w negocjacjach, w którym możliwe jest osiągnięcie porozumienia akceptowalnego dla obu stron. ZOPA definiuje się jako moment, w którym interesy negocjacyjne obu stron przecinają się, tworząc pole do znalezienia rozwiązania korzystnego dla każdej z nich. Rozumienie i poszukiwanie ZOPA wymaga od negocjatorów elastyczności, otwartości na komunikację i zdolności do analizy potrzeb oraz oczekiwań drugiej strony. Często to proces negocjacyjny ujawnia ZOPA, poprzez dialog, wymianę informacji, propozycji i koncesji. Identyfikacja porozumienia jest dynamicznym procesem, który może się zmieniać w trakcie negocjacji, w miarę jak obie strony lepiej rozumieją swoje wzajemne potrzeby i możliwości.

Jak znaleźć ZOPA w negocjacjach?

Znalezienie ZOPA wymaga dokładnego zrozumienia własnych celów oraz możliwości i ograniczeń drugiej strony. Oto kroki, które mogą pomóc w identyfikacji ZOPA i przyczynić się do skuteczniejszego osiągania porozumień.

 • Dokładne przygotowanie

  • - Zrozum swoje cele i priorytety: jasno określ, co chcesz osiągnąć dzięki negocjacjom, co jest najważniejsze, a co możesz potencjalnie oddać.

  • - Oszacuj swoje BATNA (najlepsza alternatywa dla negocjowanego porozumienia): to pomoże określić dolną granicę tego, co jest dla akceptowalne.

  • - Przejdź kursy u specjalistów, takich jak Scotwork, którzy wskażą najlepszą drogę negocjacji, niekoniecznie z wykorzystaniem ZOPA.

 • - Zrozumienie drugiej strony

  • Badanie i analiza: spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o drugiej stronie, ich celach, potrzebach, obawach oraz potencjalnym BATNA. ZOPA nie zaistnieje bez tej wiedzy.

  • - Aktywne słuchanie: podczas negocjacji uważnie słuchaj, co druga strona ma do powiedzenia, co może dać wskazówki dotyczące ich priorytetów i możliwego ZOPA.

 • - Komunikacja i pytania

  • - Zadawanie pytań: pytania otwarte mogą pomóc odkryć, co naprawdę jest ważne dla drugiej strony i jakie mogą być obszary wspólnego porozumienia.

 • - Propozycje i koncesje

  • - Składanie propozycji: proponuj różne opcje, które mogą być dla obu stron korzystne.

 • - Elastyczność i kreatywność

  • - Elastyczność: warto być otwartym na różne rozwiązania i gotowym do dostosowania swoich oczekiwań na podstawie nowych informacji może pomóc w odkryciu ZOPA. Negocjacje muszą zakładać pójście na kompromis.

  • - Kreatywne rozwiązania: często ZOPA można znaleźć poprzez kreatywne podejście do problemu, które pozwala na zaspokojenie kluczowych potrzeb obu stron w inny, niekonwencjonalny sposób.

 • - Negocjacje oparte na zasadach

  • - Skupienie na interesach, a nie na stanowiskach: rozumienie podstawowych interesów i potrzeb obu stron zamiast koncentracji na niezmiennych stanowiskach może ujawnić ukryte ZOPA.

Scotwork – tu dowiesz się wszystkiego o ZOPA

Przyjmuje się, że rozumienie i identyfikacja ZOPA w negocjacjach jest elementem, który może przesądzić o sukcesie lub porażce rozmów. Pamiętaj jednak, że negocjacje to nie walka, ale proces szukania wspólnych rozwiązań. Scotwork wypracował inne mechaniki negocjacyjne. Dowiesz się o nich na kursach i szkoleniach, które dodatkowo pomogą Ci pogłębić wiedzę na temat negocjacji: techniki negocjacyjne i strategie negocjacyjne. Sprawdź ofertę Scotwork i daj sobie szansę na prowadzenie negocjacji na najwyższym możliwym poziomie.

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.