Powróć do zasobów

„butelka z lekami” - nieoczekiwane

Brian Buck
Nieoczekiwane W Negocjacjach Szkolenia, Kursy, Jedyne Takie Na Świecie Scotwork

Po latach uprawiania sportu, nie wspominając o innych obrażeniach, w końcu stało się - moje ramię się poddało. W zeszłym tygodniu miałem zabieg artroskopii. Wszystko poszło dobrze, ale teraz zaczyna się najtrudniejsza część, ponieważ moja prawa ręka, jest przymocowana do mojego boku przez następne sześć tygodni. Potem czeka mnie jeszcze od trzech do sześciu miesięcy rehabilitacji, zanim wszystko wróci do normy. Chociaż wszystko to jest tymczasowe, zmusza mnie do przystosowania się, do nowej sytuacji. Zdolność adaptacji będzie moim celem, przez jakiś czas.

Aby nie myśleć o tym, że przez miesiąc nie mogę używać prawej ręki, zastanawiałem się nad tym, jak moja sytuacja ma się do sytuacji przy stole negocjacyjnym. Doszedłem do wniosku, że bez względu na to, co planujemy przed rozpoczęciem negocjacji, zawsze może pojawić się coś nieoczekiwanego, a sposób, w jaki sobie z tym poradzimy, będzie miał wpływ na wynik negocjacji.

Kiedy wróciłem do domu po operacji, jednym z pierwszych wyzwań, których nie przewidziałem, było otworzenie butelki z lekami ze specjalnym zamknięciem zabezpieczającym przed dziećmi. Ustaliłem wiele rzeczy, takich jak: zakupy, jedzenie, spanie itp., ale butelki z lekami nie przewidziałem.

Dlaczego? Nigdy wcześniej nie miałem operacji i nie biorę leków. Dlatego brak dobrego przygotowania i doświadczenia często bywa źródłem niespodzianek nie tylko przy stole negocjacyjnym. 

Istnieje takie zjawisko psychologiczne jak efekt czystej ekspozycji: ludzie wolą pewne rzeczy, ponieważ są z nimi zaznajomieni. Przygotowując się do negocjacji, które znasz, masz tendencję do podążania za rozwiązaniami, które są Ci najbardziej znane, ponieważ są one najłatwiejsze do zrozumienia i przetworzenia. Może to jednak ograniczyć twoje zdolności poznawcze.

Jak więc mogłem przygotować się na moją „butelkę z lekami” (nieoczekiwane)?

Kiedy jesteś w trakcie negocjacji i odkrywasz swoją „butelkę z lekami”, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zareagować we właściwy sposób:

Zadawaj pytania.

Jeśli napotkasz coś nieoczekiwanego, zadawaj pytania, które pomogą Ci lepiej zrozumieć sytuację. Dlaczego nie wiedziałem o tym podczas moich przygotowań? Dlaczego jest to ważne dla drugiej strony? Jakie może to mieć konsekwencje dla mnie, dla dalszego przebiegu negocjacji?

Oceń.

Po uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytania, oceń, jak "butelka z lekami" wpłynie na całą strategię negocjacji. Tylko dlatego, że jest to nieoczekiwane, nie oznacza, że nie może być pomocne i korzystne dla Ciebie. Poświęć chwilę na to, aby zrozumieć jaki ma to wpływ na Twoje negocjacje.

Korzystaj ze wsparcia.

Nie ma mowy, żebym przeszedł tę operację bez pomocy mojej żony. Była pomocna we wszystkim, zwłaszcza w tym – co najważniejsze – w nieoczekiwanym. Partner przy stole negocjacyjnym pomoże Ci w ten sam sposób. Może być drugą parą oczu, powiernikiem lub kimś, kto pokaże Ci inną perspektywę.

Negocjacje to "żywy organizm" i mimo iż zastosujesz się do powyższego, nadal możesz zostać czymś zaskoczony. Dlatego wytrawni negocjatorzy trenują swoje umiejętności codziennie niczym Eldrick „Tiger” Woods. 

Pamiętaj, zawsze bądź przygotowany do negocjacji. Zrób swoją listę "butelek z lekami", które mogą pojawić się w czasie rozmów z drugą stroną. Porozmawiaj z kimś, kto prowadził podobne negocjacje. Zaprezentuj mu swoją strategię negocjacyjną (możesz zyskać inną perspektywę). Zadawaj pytania i oceniaj, bądź kreatywny i elastyczny. Im lepiej się przygotujesz, tym bardziej udane będą twoje negocjacje.

Udanych negocjacji!

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.