Powróć do zasobów

Dzień Kobiet. Wywiad z Annabel Shorter.

Paweł Pofit
Dzien Kobiet Szkolenia Trening Scotwork Negocjacje2

 

Annabel pracowała jako Senior Business Development Manager w wielu dużych i małych organizacjach i posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako konsultant ds. negocjacji biznesowych. W ciągu ostatnich lat brała udział w licznych warsztatach i coachingu indywidualnym i analizowała problemy, z jakimi spotykają się kobiety przy stole negocjacyjnym.

Q: Nie możemy mówić o Prawach Kobiet nie wspominając o pandemii. Kobiety zostały nieproporcjonalnie dotknięte przez COVID-19 na kilka sposobów.

Przed lockdownem, według Guardiana, udział mężczyzn w pracach domowych wynosił około dwóch godzin dziennie, w porównaniu do czterech godzin pracy kobiet. Jednak obecnie kobiety biorą na siebie jeszcze większą część prac domowych i opieki nad dziećmi. Jak możemy przeciwstawić się oczekiwaniom, że kobiety przejmą cały ciężar pracy w domu i opieki nad dziećmi?

A: Jestem trochę zbulwersowana, że tak się dzieje. Zastanawiam się, czy nie jest to związane z charakterem pracy, którą kobiety częściej wykonywały przed lockdownem oraz postrzeganiem ich pracy jako zbędnej? Branże, w których głównie pracowały, zostały najbardziej dotknięte pandemią (handel detaliczny, hotelarstwo, turystyka). Oczekiwanie od kobiet, że przejmą pełną opiekę nad dziećmi, w sytuacji, kiedy oboje rodzice pracują, wynika ze społecznych uwarunkowań. Smutne jest to, że tak naprawdę nie zmienia się to od lat. Interesujące będzie sprawdzenie, czy po powrocie do normalności pozostanie po tym jakaś spuścizna. Jeśli stracę pracę, którą miałam, a teraz zaoferują mi gorzej płatną posadę, może mi się nie opłacać iść do pracy. Wtedy nagle kobiety mogą stracić dostęp do rynku pracy.

Q: Kobiety od zawsze zarabiały mniej i dlatego oszczędzały mniej niż mężczyźni.

O: Kiedy otwieramy tą puszkę Pandory okazuje się, że sytuacja ta ma wpływ na całe finansowe życie kobiety. Nie będzie oszczędzać, nie będzie mieć emerytury, więc nie będzie mieć tego samego poziomu wolności finansowej, gdy się zestarzeje. Zazwyczaj również znaczna część jej zarobków będzie przeznaczana na dzieci. Jest to finansowa katastrofa.

Q: Temat kampanii z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w 2021 roku brzmiał #ChooseToChallenge

Wszyscy jesteśmy indywidualnie odpowiedzialni za nasze własne myśli i działania - przez cały dzień, każdego dnia. Wszyscy możemy zdecydować się na rzucenie wyzwania i nazwanie uprzedzeń płciowych i dyskryminacji. #ChooseToChallenge

Jak możemy zakwestionować uprzedzenia i nierówności płciowe przy stole negocjacyjnym?

A: Bardzo trudno jest określić, jaki jest rzeczywisty wpływ uprzedzeń, zarówno w wymiarze wewnętrznym oraz zewnętrznym: "jak moje uprzedzenia przejawiają się w czasie negocjacji". Kampania #ChooseToChallenge mówi, że musimy je w sobie zakwestionować. Kiedy formułujemy opinię, powinniśmy jednocześnie zadać sobie pytanie: "Dlaczego tak myślę? Skąd to się wzięło?

Kiedy widzę, jak ludzie negocjują, czasami nie mam wątpliwości, że w grę wchodzą uprzedzenia i wtedy staję przed wyzwaniem, jak zareagować, jako trener umiejętności negocjacyjnych. Czy mam odwagę zakwestionować czyjeś uprzedzenia, czy też staram się je ukryć? Nawet jeśli nie zdecydujesz się wskazywać komuś jego stronniczego zachowania, wskaż mu samo zachowanie: „To wydaje się być trudne"; „Te negocjacje wydają się być nieco napięte"; „To wydaje się być niezwykłą sugestią, biorąc pod uwagę, że powiedziałem ci, jakie są moje priorytety, może mógłbyś to wyjaśnić?".

Istnieją różne sposoby, żeby wskazać komuś jego niewłaściwe zachowanie.

Q: Jak możemy stworzyć bardziej przyjazne środowisko dla kobiet podczas negocjacji?

A: Po pierwsze, nie wyrabiaj sobie opinii, że kobiety przy stole negocjacyjnym to słabe istoty, bo to dalekie od prawdy. Spotykam się z doskonałymi negocjatorkami i doskonałymi negocjatorami.

Spotkałam też wiele kobiet, które mówią, że jest to dla nic trudne doświadczenie, szczególnie jeśli są młodsze i mają do czynienia ze starszymi mężczyznami, którzy przez długi czas dominowali w branży. W tej sytuacji, firmy powinny stworzyć politykę przeciwko prowadzeniu negocjacji, w których jedna strona wykorzystuje swoją dominującą pozycję. Nie sądzę, aby było to dopuszczalne bez względu na płeć, ale na poziomie organizacyjnym należałoby zakwestionować takie zachowanie.

Poza tym, firmy powinny zapewnić kobietom dobre szkolenia z zakresu negocjacji i przekazać im pomysły, umiejętności i strukturę, tak aby miały kontrolę i pewność siebie, kiedy podchodzą do stołu negocjacyjnego. Kiedy spotkają się z negatywną reakcją, co nieuchronnie nastąpi, będzie to spowodowane tym, że poprosiły o zbyt wiele, a nie żadnymi uprzedzeniami. Będą miały również pewność siebie, aby poradzić sobie z tą sytuacją.

Q: Prowadziłaś kilka warsztatów negocjacyjnych dla kobiet, czy jest coś, o czym dzięki nim, chciałabyś wspomnieć?

A: Niektóre kobiety mówią, że nie doświadczają żadnych różnic i to jest wspaniałe, ale często zależy to od branży lub sektora, w którym działają. Są pewne sektory, które są bardziej przyzwyczajone do równego podziału, ale inne nie są takie. Rozpoczęłam karierę sprzedając oleje do salonów motocyklowych i warsztatów samochodowych, a na moją codzienną pracę wpływały uprzedzenia i w pewnym sensie ostrzyłam sobie zęby w tym środowisku. Przypominam sobie sytuację, kiedy weszłam do czyjegoś garażu, aby sprzedać olej, a właściciel zadzwonił do mojej firmy i poskarżył się, mówiąc: „Wasza firma zeszła na psy, bo wysłała kobietę, żeby sprzedała mi olej".

Jeśli masz wrażenie, że problemy, z którymi się borykasz, wynikają z uprzedzeń wobec ciebie lub uprzedzeń wobec drugiej strony, myślę, że musisz rzucić sobie wyzwanie i zastanowić się, czy jest coś, co możesz zrobić, aby je zniwelować.

Zasadą powinno być pozostanie empatycznym dla tej osoby i zrozumienie, że sytuacja ta jest dla niej trudna. Dowiedź się, co można zrobić, aby ułatwić lub poprawić tę sytuację.

The Scotwork Team

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.