Powróć do zasobów

Walka z Wiatrakami

John McMillan
Scotwork Technika Negocjacji Nad I Pod2

Rządy coraz częściej składają obietnice dotyczące wspierania produkcji zielonej energii i dbania o środowisko naturalne. W Szkocji, oznacza to przede wsparcie budowy farm wiatrowych. Niezależnie od tego, jaka jest wasza opinia na ich temat, chciałby poruszyć tutaj kwestię podejścia rządu brytyjskiego w zakresie dotowania tego typu przedsięwzięć.

Jedną z technik negocjacyjnych, których nauczysz się podczas szkoleń Scotwork jest technika „Nad i Pod", w której reakcja jest lustrzanymi odbiciem żądania i często ma za zadanie zablokować owo żądanie. Technikę „Nad i Pod" możemy również wykorzystać jako zachętę, na przykład do ukończenia kontraktu w określonym terminie. Ukończenie umowy przed czasem skutkuje premią, a ukończenie jej po terminie skutkuje karą.

Co to ma wspólnego z wiatrakami? Kiedy produkcja energii elektrycznej opierała się w dużej mierze na węglu, rząd płacił elektrowniom za niewytwarzanie energii w czasie, kiedy popyt na nią był niski. Dzięki temu pozostawały one w gotowości do rozpoczęcia produkowania energii w momencie, gdy popyt na nią wzrastał. Kiedy potrzebujemy energii, dostarczasz ją, a kiedy jej nie potrzebujemy, płacimy ci za zaprzestanie jej wytwarzania.

Ponieważ tradycyjne elektrownie zostały zamknięte, rząd nadal stosował ten system w stosunku do farm wiatrowych. Kiedy nie potrzebujemy prądu, zapłacimy ci za zatrzymanie turbin, ale kiedy będziemy potrzebować prądu. . .  i w tym właśnie tkwi problem. Produkcja energii wiatrowej jest zależna od warunków meteorologicznych i w przeciwieństwie do tradycyjnej nie może być włączana w razie potrzeby.

W pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku Szkocja wydała 69 milionow funtów na ten cel. Każdy obywatel zapłacił 12 funtów w ramach kwoty wynikającej z rachunku za energię elektryczną.

Moim zdaniem, z perspektywy negocjacji, jest to klasyczny przypadek, w którym należy zastosować zasadę "Nad i Pod". Zapłacimy Ci, gdy nie będziemy potrzebować energii, ale Ty zapłacisz nam, gdy nie będziesz w stanie dostarczyć energii, której potrzebujemy. Stanowiłoby to silną zachętę dla branży elektrowni wiatrowych do inwestowania w metody magazynowania energii w okresach jej nadmiaru.

Udanych negocjacji.

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.