Powróć do zasobów

Od A do V. Negocjacje okołoświąteczne.

Paweł Pofit
Negocjacje Okoloswiateczne Scotwork ANS2

Dziś wiele mówi się o decyzji firmy Amazon o zaprzestaniu z dniem 19 stycznia 2022 roku akceptowania płatności kartami kredytowymi Visa wydanymi w Wielkiej Brytanii. Według Amazon jest to odpowiedź na decyzję Visa UK o podniesieniu opłat transakcyjnych. W związku z tą sytuacją, osoby robiące obecnie zakupy na Amazon za pomocą wydanej w Wielkiej Brytanii karty kredytowej Visa będą miały około dwóch miesięcy na znalezienie alternatywnej metody płatności.

Dla mnie, jako negocjatora może to jednak wyglądać zgoła inaczej, jako rodzaj strategii negocjacyjnej. Termin zmiany na platformie Amazon, jest na tyle odległy, że jeszcze wiele może się zdarzyć (nie mniej ważne są miliony transakcji w okresie Bożego Narodzenia, które przepłyną przez platformę Amazon, przynosząc zysk obu stronom). Oprócz zwykłego usunięcia kart Visa wydanych w Wielkiej Brytanii z opcji płatniczych, jest wysoce prawdopodobne, że jedna lub obie strony będą musiały zmienić stanowiska, które dziś bardzo publicznie zajmują. Amazon staje po stronie konsumenta, tnąc koszty, aby utrzymać przyjazne niskie ceny. Z drugiej strony Visa podnosi argument ograniczenia formy płatności konsumentom Amazona.

Czy zmiana zdania przez którąkolwiek ze stron, jest obarczona ryzykiem utraty reputacji?

Cóż, być może. Ale równie dobrze, może się okazać, że pamięć bywa krótka (Amazon dobrze sobie radził pomimo wielu negatywnych historii związanych z warunkami pracy w ich magazynach). Jeśli potraktujemy te informacje jako część strategii, jednym z potencjalnych celów może być skłonienie Visy UK do wycofania się, przynajmniej częściowo z podjętych decyzji. Publiczne podniesienie tego argumentu może mieć jeszcze jedną korzyść. Rozgłos, jaki zyskała ta sprawa. Może to być również sygnał dla innych dostawców usług płatniczych, którzy chcieliby wprowadzić podwyżki dla Amazon.

Moglibyśmy spekulować bez końca na temat motywacji każdej ze stron. Czy Amazon publicznie poinformował o wycofaniu opcji płatności kartami kredytowymi Visa wydanymi w Wielkiej Brytanii z wyprzedzeniem, czy z zaskoczenia?

Czy karta płatnicza Amazona - obsługiwana przez Mastercard - może mieć jakiś wpływ na to, co się dzieje i czy Visa testuje globalne podwyżki cen, wykorzystując nową możliwość do zmiany stawek w Wielkiej Brytanii?

Nawet takie jałowe spekulacje są jednym z kosztów negocjacji dla zaangażowanych stron, pomijając koszty zmian stanowisk, które nastąpią do 19 stycznia 2022 roku.

Zakładając, że historia zakończy się tym, że karty kredytowe Visa wydane w Wielkiej Brytanii będą nadal akceptowane przez Amazon, możemy być jednego pewni - obie strony będą musiały być elastyczne, żeby pozostać partnerami w tym biznesie.

 

source: Ellis Croft 22nd November 2021 https://www.scotwork.co.nz/insights/2021/from-a-to-v/ 

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.