Powróć do zasobów

Mija kolejny dzień pandemii…

Jacek Słoma
Mija Kolejny Dzień Pandemii Trening Scotwork VANS

Mija kolejny dzień pandemii. Wszystkie media wypełniają informacje na temat liczby nowych przypadków zakażeń COVID, rozważania na temat dalszego przebiegu pandemii i jej wpływu na gospodarkę, no i oczywiście szerokie dyskusje dotyczące wytwarzania, dystrybucji oraz skuteczności szczepionek.


Ja szczególnie zainteresowałem się doniesieniami na temat procesów ustalenia warunków dostaw szczepionek do krajów Unii Europejskiej.

W medialnym przekazie bardzo często pojawia się słowo „negocjacje” jako próba nazwania procesu ustalania warunków dostaw szczepionek pomiędzy Unią Europejską a koncernami farmaceutycznymi. Co takiego się wydarzyło, że dzisiaj porozumienie budzi tyle emocji.

Przeanalizujmy dwie informacje, które ze względu na miejsca publikacji oraz brak prób ich zdementowania wydają się być prawdopodobne:

  1. „pierwsze oferta producentów szczepionek na poziomie około 50 Euro za dawkę oraz ostateczna uzgodniona cenie na poziomie około 16 Euro” oraz
  2. „ustalone ilości i terminy dostaw nie są dotrzymywane”.

Wystarczy zapoznać się z wypowiedziami dziennikarzy i przeczytać komentarze internautów („pazerność”, „próby wykorzystania sytuacji”, „nieuczciwość”), aby nie mieć wątpliwości, że tak duża różnica pomiędzy zgłoszonym oczekiwaniem a przyjętą ceną nie wpłynęła korzystnie na wizerunek koncernów farmaceutycznych.

Czy w taki sam sposób zareagowaliby obserwatorzy, gdyby pierwsza propozycja zostałaby skorygowana w znacznie mniejszym stopniu w zależności od ilości, czasu dostawy i wielu innych elementów zapewne zawartych w ostatecznym porozumieniu? Z dużym prawdopodobieństwem nie.

Pierwsza propozycja powinna zostać złożona jak najbliżej najwyższej ceny akceptowalnej przez negocjatorów Unii Europejskiej. Tylko wtedy nie byłyby konieczne duże pierwsze ustępstwa, co w większości przypadków buduje wiarygodność przygotowanych ofert i motywuje adresatów do odpowiedzi równie przemyślanymi i racjonalnymi propozycjami.

Jaka to byłaby cena? Trudno powiedzieć, jednak zgoda na 16 Euro, będzie wywoływać wiele dyskusji na temat motywów i strategii negocjatorów koncernów farmaceutycznych.

A jakie mogą być powody braku realizacji ustaleń zgodnie z harmonogramem?

Jednym z nich może okazać się właśnie owa ustalona cena 16 Euro. Wiele wskazuje na to, że w tej chwili nie jest to cena rynkowa i mając możliwość uzyskania znacznie większej marży, koncerny farmaceutyczne unikają realizacji zamówień Unii Europejskiej.

Sytuacja będzie się dynamicznie zmieniać wraz ze wzrostem wydajności linii produkcyjnych, a także pojawianiem się na rynku kolejnych dostawców. Być może już wkrótce ustalona kwota stanie się rynkową i realizacja zawartych porozumień wejdzie na zupełnie inny poziom.

To rynek decyduje, o tym jak duża jest arena negocjacji, czyli obszar równowagi siły negocjacyjnej, w którym porozumienia są możliwe. Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli jedna ze stron, z jakichś powodów zaakceptuje porozumienie, które jest bardzo blisko akceptowalnej granicy i tym samym jest z niego bardzo niezadowolona, uczyni wiele, żeby porozumienie nie zostało w pełni zrealizowane i uzgodnione punkty nie zostały sprawnie wdrożone.

Bardzo prawdopodobne, to jest właśnie przypadek naszych koncernów farmaceutycznych i ich szczepionek.

Mam nadzieję, że szybko wrócimy do normalności, a ustalenia między Unią Europejska i koncernami farmaceutycznymi będą zrealizowane.

Udanych negocjacji!

Chcesz porozmawiać o tym z jednym z naszych ekspertów?
Chcesz dołączyć do jednego z naszych treningów?

Napisz: info.pl@scotwork.com

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.