Powróć do zasobów

KONTROLA. O CO W TYM CHODZI?

Scotwork Polska
Scotwork Kontrola W Negocjacjach 09

W każdej sekundzie dnia, tysiące ludzi na świecie prowadzi negocjacje. Jest to sposób na załatwienie wielu spraw w sytuacji gdy interesy stron są sprzeczne. Czasami błahe. Czasami zmieniające życie. Często skomplikowane. Zazwyczaj intensywne. Negocjacje to walka, w której niektórzy będą próbowali wszystkiego, żeby wygrać: zastraszanie, oszustwa, nieczyste zagrania. Ale jest lepszy sposób. Kontroluj sytuację, a masz szanse, że uzyskasz taką umowę, na jakiej najbardziej Ci zależy. Nawet działając pod presją. Nawet gdy inni tracą głowę. Im większą masz kontrolę, tym lepiej negocjujesz. Kontroluj kontrolowane, a ostatecznie, umiejętnie i zasłużenie, zwyciężysz.

Skąd bierze się umiejętność kontrolowania negocjacji? Czy to domena zwycięzców? Czy jest to efekt uboczny nieprzeciętnej inteligencji? A może rodzimy się z zaprogramowanym "genem kontroli"?

Odpowiedź brzmi "nie". Nie jest to wrodzona zdolność, ale umiejętność, którą można nabyć. Prawdziwa kontrola to pewność, że robisz to, co właściwe, w odpowiednim czasie. Pewność, zdobytą dzięki nabywaniu kluczowych umiejętności negocjacyjnych, które następnie można trenować i doskonalić. Spraw aby zawieranie umów odbywało się bezstresowo. Zmień sytuację przy stole negocjacyjnym na swoją korzyść i stań się niepokonanym negocjatorem.

Prawdziwi negocjatorzy zawsze zachowują pewność siebie w obliczu konfliktu. Stoją z boku, obserwują, ustalają porządek rozmów. Dostrzegają wyraźnie najważniejsze kwestie. Nic nie jest w stanie wyprowadzić ich z równowagi.

Presja, jaka presja? To oni kierują procesem, spowalniają go i zatrzymują. Są również w stanie zakończyć go, kiedy chcą. Bez wysiłku nadają kierunek rozmowom. Skupiają się na kontrolowaniu tego, czym są w stanie kontrolować, a także zabezpieczaniu tego, czego nie potrafią.

BĄDŹ SPRYTNYI DEMASKUJ NIECZYSTE ZAGRANIA.

09Prawdziwych negocjatorów cechuje duża umiejętność samokontroli. Są niezwykle opanowani nawet w sytuacji działania pod presją, ponieważ doskonale rozumieją co się dzieje, przewidują kolejne ruchy przeciwnika i rozszyfrowują ukryte intencje. Sprytni, czytają między wierszami, aby szybko zauważyć i zręcznie neutralizować wszelkie nieczyste zagrania, przebiegłe taktyki i podstępne strategie. Wiedzą, jak prowadzić konstruktywny dialog, rozładować napięcie i budować zaufanie wokół stołu negocjacyjnego.

BĄDŹ ELASTYCZNY I GOTOWY NA ZMIANY

11Prawdziwi negocjatorzy szybko stają na nogi i są zawsze gotowi na zmiany, żeby osiągnąć zamierzony cel. Wiedzą, że żaden plan A, jakkolwiek idealny, nie ma nigdy szans na pełna realizację. Pozbawieni wielkiego ego i skoncentrowani na wyniku, radzą sobie w każdej sytuacji, zawsze gotowi na improwizację i szybką zmianę na swoją korzyść. Zmuszenie do działania poza strategią, dostosowują się, przegrupowują i utrzymują negocjacje na właściwym torze. Wpływając na przebieg negocjacji od początku do końca, sprawiają, że łatwo jest powiedzieć "tak" a trudno powiedzieć "nie".

OTWÓRZ SIĘ NA MYŚLENIE.

 

Udanych negocjacji!

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.