Powróć do zasobów

Za bardzo się skupiasz na sobie…

Alan Smith
ego-scotwork-negocjacje-trening.jpg

Mieszkańcy północy są znani z opanowania, złych manier i nazywania rzeczy po imieniu. Jest to naukowo udowodniony fakt, że ludzie północy są trudniejsi niż ich południowi sąsiedzi. Spójrzmy na fakty. Najtwardsi mężczyźni na całym południu, tacy jak Vinnie Jones i Ross Kemp, mogliby zostać pokonani przez najsłabsze, najbardziej niedożywione dziecko z Rochdale. Nawet słowa, których używają do określenia twardych ludzi, takie jak "naughty", "handy" i "tasty" brzmią ckliwie.

W każdym razie, skupianie się na sobie to problem wielu z nas. Większość ludzi uważa się za znacznie lepszych od innych.

Otrzymujesz od swojego szefa e-maila o planowanej na następny miesiąc rocznej ocenie Twojej pracy. Zaczynasz tworzyć listę swoich sukcesów, które osiągnąłeś w tym roku. W Twojej opinii jest ona długa i spójrzmy prawdzie w oczy – imponująca. Zaczynasz wierzyć w swoją wyjątkowość i uważasz, że powinieneś mocniej naciskać zarówno na podwyżkę, jak i awans. Ostatecznie uważasz, że nikt w twojej firmie nie dorasta Ci do pięt.

Nie jesteś sam.

Psychologowie David Dunning i Justin Kruger przeprowadzili eksperyment na 194 studentach. Poproszono ich, żeby wykonali serię testów z zakresu logiki i gramatyki, a następnie aby przewidzieli, jak wypadną w porównaniu z rówieśnikami. Uczestnicy średnio szacowali, że osiągną wyniki wyższe od 68% studentów, czyli będą lepsi od dwóch trzecich osób biorących udział w teście. Oczywiście nie wszyscy mieli rację.


W 1981 r. badania na Uniwersytecie w Sztokholmie wykazały, że 88% kierowców uważa, że jeździ bezpieczniej od pozostałych. Nawet nauczyciele akademiccy, którzy powinni wykazywać się większą świadomością, padali ofiarą zbytniej pewności siebie. Aż 90% nauczycieli Uniwersytetu w Nebrasce uważa się za ponadprzeciętnych w nauczaniu. 

Czemu jest to tak ważne?

Najczęściej zadawanym pytaniem, z którym spotykamy się w branży, w której działamy jest: "Jak wynegocjować lepsze wynagrodzenie?". Wydaje się, że wielu z Was uważa, że zasługuje na więcej niż dostaje.

Większość z was ma rację. Ale oczywiście, negocjacje pomogą w dużej mierze uzyskać lepsze warunki umowy.

Zajrzyj tutaj, aby zapoznać się z niektórymi z naszych najlepszych wskazówek dotyczących negocjowania wynagrodzenia.

Jednym z najczęstszych niebezpieczeństw związanych z nadmierną pewnością siebie jest brak skutecznego przygotowania i refleksji nad własnymi przekonaniami. Odrób pracę domową, szczególnie jeśli jesteś osobą, która często nie docenia samego siebie. Upewnij się, że jesteś na dobrej drodze do budowania poczucia własnej wartości.

Sprawdza się to podczas wszystkich negocjacji. Zawsze obracaj to na swoją korzyść. 

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.