Powróć do zasobów

Taxi!

Ann McAleavy
Gdzie Jest Moje TAXI Negocjacje Wielostronne Scotwork ANS Www

Pozwólcie, że przedstawię taką sytuację! Jest sobotni wieczór. Idziesz do miasta na kolację, do nowej, eleganckiej restauracji. Potem siedzisz w ulubionym barze, a jeśli jeszcze masz siłę, idziesz do klubu, aby tańczyć do białego rana. Za każdym razem, kiedy się przemieszczasz wzywasz taksówkę. Na ostatniej trasie, krzyczysz "taxi!" i mówisz „do domu proszę”!

W ciągu najbliższych kilku lat firmy świadczące usługi przewozu ludzi, posiadające pojazdy z silnikiem diesla będą objęte zakazem wjazdu do centrum Glasgow. Wynika to z polityki ochrony środowiska naszego miasta.

Chociaż z zadowoleniem przyjmuję wszelkie wysiłki na rzecz uczynienia Glasgow i świata bardziej ekologicznymi, wpływ tych działań na moje życie, odczuwam już dzisiaj.

W Glasgow, właściciele znanych taksówek Hackney muszą do 1 czerwca 2023 r. zmienić samochody na elektryczne lub przynajmniej zmodernizować je tak by spełniały wymogi normy Euro 6. Istotnym czynnikiem tutaj, który może nie jest powszechnie znany, jest wiek taksówkarzy - 50+. Mają oni kilka problemów z zakupem nowej elektrycznej taksówki. Po pierwsze wysokie koszty, około 60,000 funtów. Jest to zatem drogi zakup dla tych, którzy zbliżają się do końca swojego życia zawodowego i nie mają możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, aby cieszyć się owocami swojej pracy. Po drugie, obecnie zasięg w trybie elektrycznym wynosi mniej niż 60 mil, a następnie samochód przechodzi na silnik benzynowy, który obecnie nie ładuje akumulatora. Po trzecie, infrastruktura do ładowania pojazdu nie jest jeszcze wszędzie dostępna.

Dyskusje w nadchodzących miesiącach, a może i latach, będę koncentrować się na tym co taksówkarze powinni umieścić na swojej liście w pozycji „Muszę osiągnąć”, tzn. to, czego potrzebują (np. przystępna cena zakupu), a co na listach w pozycji "życzeń" lub "ustępstw" (np. 300-milowa żywotność baterii lub termin wymiany baterii do czerwca 2023 r). Kierowcy mają obowiązek dowieźć ludzi do celu, za uczciwą cenę i w pojeździe spełniającym wymagania, jednocześnie zarabiając na życie i ponosząc wszystkie koszty związane z prowadzoną działalnością. Jak pogodzić interesy firm świadczących usługi przewozu ludzi, taksówkarzy z polityką rządu i miast? A gdzie w tym wszystkim klient? 

Czy jest możliwe, aby miasta w całym kraju zjednoczyły się i przedstawiły propozycję rozpoczęcia rozmów na temat dotacji na nowe i zgodne z przepisami pojazdy? Czy mogą wnioskować o wydłużenie czasu przeprowadzenia zmian? Czy powinno się zapewnić lepszą infrastrukturę oraz zachętę do zatrudniania w branży nowych, młodszych kierowców, co spowoduje obniżenie wieku następnej generacji kierowców i zapewni rentowność biznesu?

Wszystkie te powyższe elementy zapowiadają trudne negocjacje wielostronne: negocjacje dla co najmniej trzech stron, tj. właścicieli taksówek, rad miejskich i liderów biznesu. Zachęcam wszystkich do przygotowania się, zachowania realizmu, przedstawienia propozycji i uzgodnienia kroków, jakie należy podjąć, aby pójść dalej.

Kończąc, "gdzie jest moje TAXI?!!"

 

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w negocjacjach, doskonalenia swoich kompetencji zapraszamy Cię na nasze treningi, które zapewniają umiejętność radzenia sobie ze złożonymi, wielostronnymi negocjacjami. Wiemy jak stawić czoła rzeczywistym wyzwaniom.

Udanych negocjacji!

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.