Powróć do zasobów

Jak skutecznie negocjować z trudnym klientem?

Scotwork Polska
Negocjacje Z Trudnym Klientem

Podczas wykonywania obowiązków służbowych często negocjujesz? Niezależnie od branży warto wiedzieć, jak radzić sobie z trudnym klientem i przekonać go do swojej racji. Dzisiaj przedstawimy kilka cennych wskazówek, na co zwracać szczególną uwagę podczas prowadzenia rozmowy oraz gdzie nabyć drogocenne doświadczenie.

Czym jest negocjacja i jak powinien ten proces wyglądać?

Negocjacja to rozmowa, która ma na celu doprowadzić obie strony do uzyskania korzyści finansowych lub innych. Trudne negocjacje mogą trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy, dlatego warto znać techniki, które pomogą przeprowadzić rozmowę szybciej z jeszcze lepszym efektem nie tylko dla strony sprzedawcy, ale również i kupca. 

Negocjacje z klientami powinny przebiegać w sposób łagodny, bez agresji i rywalizacji. Jedynie spokojnym tonem będziesz mógł przekazać najważniejsze kwestie. Negocjacja w klientem to proces, podczas którego obie strony wymieniają się swoimi odczuciami, informacjami i podejmują konkretne decyzje. Takie rozmowy mogą przebiegać przed nawiązaniem współpracy lub też w jej trakcie.

Postawa, jaką warto przyjąć przy rozmowie negocjacyjnej z trudnym klientem

Można wyodrębnić kilka technik, które często stosowane są w negocjacjach biznesowych. Co jeśli żadna z nich nie działa, a klient nadal pozostaje trudny do zwalczenia? Jeśli jest to osoba, z którą już się spotkałeś i możesz spodziewać się argumentów z jej strony, najlepszym krokiem będzie przygotowanie sobie argumentów przeciw i przedstawienie mu lepszej oferty w jego oczach.  

Warto spróbować techniki, która nazywana jest balonem próbnym. Polega na tym, aby na samym początku maksymalnie  zawyżyć swoją propozycję (może być to cena lub konkretne wytyczne w umowie). W ramach negocjacji zostanie określona pierwotna, zakładana z góry przez Ciebie kwota. 

Negocjacje z klientem mogą być długie i wyczerpujące, dlatego warto momentami iść na ustępstwa, szczególnie wtedy, gdy konkretna kwestia nie będzie miała większego znaczenia dla Ciebie, a dla klienta może stanowić wygraną w rozmowie. Chcąc przekonać klienta do swojej strony, warto również zastosować technikę lustra. W momencie, gdy masz do czynienia z osobą ekspresyjną, dostosuj ton głosu i gestykulację do niej. Tak samo w przypadku osoby cichej i nieśmiałej. Stopniowo budując więź biznesową, będzie łatwiej pójść na kompromisy i uzyskać zaufanie ze strony trudnego klienta

Jak można uzyskać większe umiejętności negocjacyjne?

Jak skutecznie negocjować z klientem, aby zyskać pożądane efekty? Dobry negocjator to taki, który ma dużo doświadczenia. Ciężko je uzyskać na początku kariery, dlatego warto korzystać z praktyk i ćwiczeń przeprowadzanych przez profesjonalistów. Szkolenia negocjacyjne to oferta, która pozwoli Ci zwiększyć pewność siebie oraz trenować z różnymi potencjalnymi typami klientów. Profesjonalne negocjacje charakteryzują się konstruktywną wymianą informacji oraz używaniem stosownego, biznesowego języka

Podsumowanie 

Jeśli chcesz udoskonalić swoje umiejętności negocjacyjne, szkolenia z negocjacji w Warszawie to kurs, który skierowany jest właśnie dla Ciebie. Po uczestnictwie w nich będziesz rozumieć i umieć wdrażać wszystkie nabyte umiejętności i techniki związane z kluczowymi fazami całego procesu negocjacji. Trening negocjacyjny to najlepsza metoda do osiągnięcia sukcesów zawodowych. Od tego momentu skomplikowane negocjacje mogą stać się proste i szybkie do przeprowadzenia.

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.