Powróć do zasobów

Emocje w negocjacjach

Scotwork Polska
Emocje W Negocjacjach Szkolenie Scotwork ANS2

Kilka weekendów temu jadłem kolację z jednym z moich sąsiadów. Rozmawialiśmy o skomplikowanych negocjacjach, które prowadził z byłym partnerem biznesowym. Obawiał się ich ponieważ był bardzo w te rozmowy zaangażowany emocjonalnie. Postanowiłem mu pomóc.

Przed kolejną rundą negocjacji usieliśmy u mnie w domu, aby zidentyfikować to, co wywoływało u niego obawy i lęki. Ustaliliśmy również priorytety i akceptowalne warunki, listę ustępstw i listę życzeń... Gdy przeszliśmy przez cały proces przygotowania do negocjacji, największą niespodzianką dla mojego sąsiada było uświadomienie sobie, że pieniądze nie były jego głównym motorem napędowym. W rzeczywistości chodziło mu o jego poczucie własnej wartości i o to, jak druga strona widzi jego wkład w rozwój wspólnego biznesu.

"Czuję, że przez cały czas kontrolowałem swoje emocje" - powiedział z zadowoleniem po negocjacjach. "Otrzymałem bardzo satysfakcjonującą ofertę". Te słowa skłoniły mnie do zastanowienia się nad tym, jak ważne są emocje w procesie negocjacji i co oznacza bycie emocjonalnie inteligentnym negocjatorem.

Większość ludzi uważa, że w negocjacjach chodzi o szczegóły transakcji, ale kiedy spotkanie nie idzie zgodnie z planem, rośnie napięcie, pojawia się stres i emocje biorą górę, logika i argumenty bardzo często schodzą na drugi plan. Inteligentny emocjonalnie negocjator nie tylko rozumie proces negocjacji, ale także emocje, zarówno te swoje, jak i oponenta. Inteligentny emocjonalnie negocjator to zbiór kompetencji: samoświadomości, samokontroli i umiejętności społecznych.

Inteligentny emocjonalnie negocjator:

  1. Jest przygotowany. Negocjacje nie zawsze są takie, na jakie wyglądają. Negocjator jest przygotowany nie tylko merytorycznie, ale także zna swoje słabości i jest świadomy tego, jaki mają wpływ na negocjacje. 

 

  1. Docenia własną pozycję. Nie negocjuje z samym sobą - zostawia to drugiej stronie. Inteligentny emocjonalnie negocjator zna wartość tego, co oferuje.

 

  1. Pozostaje silny pod presją. Negocjator znający wartość swojej oferty, nie jest emocjonalnie skłonny do poddania się, gdy tylko napotyka opór. Potrafi zareagować we właściwy sposób na groźby, wywieranie presji, straszenie, czy też inne emocjonalne taktyki negocjacyjne...

 

Ostatnio mój sąsiad powiedział, że jest podekscytowany kolejnym wyzwaniem biznesowym. W mojej ocenie dlatego, że czuje się pewny siebie i posiada umiejętność kontrolowania swoich emocji oraz emocji ludzi siedzących po drugiej stronie stołu. Ma przed sobą przyszłość bycia inteligentnym emocjonalnie negocjatorem. 

Udanych negocjacji
Gaëtan Pellerin May 

 

 

Bądź profesjonalny w tym, co robisz. Rozwijaj swoje umiejętności negocjacyjne i weź udział w naszym szkoleniu negocjacyjnym https://www.scotwork.pl/programy-szkoleniowe/ . Bądź pewny siebie i buduj relacje z klientami.

Nasze know-how, nasze kursy i nasze doświadczenie pozwoli Ci poradzić sobie w każdych negocjacjach już dzień po naszym treningu https://www.scotwork.pl/nasze-rozwiazania/.

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.