Powróć do zasobów

Jak przygotować się na nieoczekiwane

Brian Buck
scotwork-jak-przygotowac-sie-negocjacje-szkolenia.jpg

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem czy nie, jestem pewien, że słyszałeś o wielkiej debacie na temat ponownego otwarcia szkół. Wiele uniwersytetów i szkół pomaturalnych ogłosiło swoje plany dotyczące przeprowadzania większości zajęć online z początkiem jesieni oraz ograniczenie liczby studentów w kampusach. Szkoły moich córek oferują opcje nauki zarówno w systemie mieszanym (dwie godziny dziennie na uczelni a z reszta w domu) jak i nauki na odległość. Jak wszystko podczas "nowej normy", plany te wciąż się zmieniają i ewoluują powodując, iż wiele rodzin z trudem może cokolwiek zaplanować. Sytuacja ta jest analogiczna do tego, jak staramy się przygotować nasze biznesy na konsekwencje związane z COVID-19. Bez względu na trudności i niepewność, jest sposób, aby zaplanować wyjście z prawie każdej sytuacji.

Negocjator tworzący taki plan jest jednocześnie historykiem, badaczem i aktorem teatru improwizacji. Kiedy te role współgrają ze sobą, może to pomóc każdemu negocjatorowi zawrzeć korzystną transakcję.

 

Historyk

Historyk poddaje analizie poprzednie negocjacje. Ważne jest, aby spojrzeć wstecz na wszystkie wcześniejsze rozmowy, aby poznać zwyczaje i schematy działań strony, z którą się negocjuje.

  • Czy robi dużo szumu wokół swoich propozycji?
  • Czy zawsze prosi o rabat?
  • Czy skupia się na szczegółach?

Poznanie oponenta może pomóc w przygotowaniu strategii, która będzie współgrać z drugą stroną.

Historyk bada również poprzednie umowy. Określa główne punkty sporne, jak również obszary, które wydawały się mieć mniejsze znaczenie. Analizuje transakcje przez pryzmat efektów negocjacji, aby zrozumieć, czy przebiegały one zgodnie z założeniami. Na koniec, historyk opracowuje dalszą perspektywę, która będzie wpływać i kierować przyszłą transakcją.

 

Badacz 

Badacz jest ciekawy, stara się zrozumieć sens okoliczności z przeszłości i teraźniejszości - zadaje serię pytań, aby zbadać, co dzieje się zarówno nad, jak i pod powierzchnią stołu negocjacyjnego. Stawia pytania typu: 

  • Dlaczego negocjujemy?
  • Dlaczego oni (lub my) rozpoczęli negocjacje? 
  • Dlaczego robimy to teraz?
  • Dlaczego jest to dla nich (i dla nas) ważne (lub nieważne)? 
  • Dlaczego oni stawiają te żądania?

Szuka czy jest w stanie odkryć ukryte cele, znaleźć źródła siły i wpływów oraz znaleźć sens tego, co się dzieje. Badacz może przyjąć perspektywę historyka i odkrywać motywy i potrzeby zbliżających się negocjacji.

 

Aktor improwizator 

W roli aktora teatru improwizacji chodzi przede wszystkim o możliwości. Jego zadaniem jest przyjęcie kardynalnej zasady improwizacji: "Tak i…" Aktor improwizator potrafi wykorzystać sytuację i pozwala jej się rozwinąć. Kiedy ktoś zadaje mi pytanie, nie mówi "nie" - mówi "tak" i bada możliwości. 

To chyba jedna z najtrudniejszych ról do odegrania, bo aktor improwizator musi być gotowy na wszystkie niewiadome. Aby to osiągnąć musi najpierw zaplanować najbardziej prawdopodobne scenariusze - te, które mogą się ziścić. Później idzie o krok dalej i zaczyna myśleć o wszystkim, począwszy od mniej prawdopodobnych scenariuszy, aż po scenariusze typu "nie ma mowy, żeby to się wydarzyło". Analizuje zatem wszystkie od najbardziej prawdopodobnych do najmniej. 

W każdym z tych scenariuszy negocjator planuje swoją reakcję, która zadziała na jego korzyść i usprawni płynność negocjacji. Oczywiście nikt nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć, ale ponieważ negocjator wkłada dużo pracy w każdy scenariusz, który może sobie wyobrazić, jest w stanie lepiej zareagować na coś, czego się nie spodziewał. 

Kiedy włączysz wszystkie te role w swoje przygotowania do negocjacji, znajdziesz strategię, która przeprowadzi Cię przez większość sytuacji, z którymi prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia. Ta strategia uzmysłowi Ci co jest ważne. Pomoże ci to zrozumieć twoją moc i siłę przekonywania. Co najważniejsze, będzie ona służyła jako Twój przewodnik, gdy zdarzy się coś nieoczekiwanego. W końcu, jak powiedział kiedyś wielki filozof bokserski Mike Tyson, "Każdy ma plan, dopóki nie dostanie w gębę". Najlepiej mieć również plan na sytuację, kiedy dostanie się cios prosto w twarz.

 

Pozwól nam przygotować Cię na nieoczekiwane 

Czy wykonałeś wszystkie niezbędne czynności planistyczne, aby następne negocjacje zakończyły się sukcesem? Możemy CI pomóc! Bazując na 45-letnim doświadczeniu w realnych negocjacjach, pomożemy Ci w uzyskaniu lepszych ofert, zaoszczędzeniu czasu i stworzeniu wartości dla wszystkich zainteresowanych - nie wspominając już o zachowaniu, a nawet wzmocnieniu relacji. Rozpocznij współpracę z jednym z naszych doradców i zapewnij sobie szczegółową analizę Twojej transakcji. Porozmawiaj dzisiaj z jednym z naszych ekspertów.

 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

Zadzwoń: 22 479 59 53

Napisz: info.pl@scotwork.com

 

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.