Powróć do zasobów

Sztuczna inteligencja a negocjacje

Ben Byth
Negocjacje Ze Sztuczną Inteligencją AI Scotwork

Zastanawiając się, jak dobra stała się Sztuczna Inteligencja, zapytałem ChatGPT od OpenAI, czy może napisać strategię negocjacyjną dotyczącą uzyskania redukcji kosztów i rabatów w negocjacjach z moim klientem. To, co dostarczyła, było trochę przerażające, ponieważ było bardzo dobre w niektórych obszarach i jednocześnie strasznie złe w innych.

Przyjaciel miał podobne doświadczenie, eksperymentując z wykorzystaniem AI do uzupełnienia działu obsługi technicznej swojej firmy. Na pierwsze pytanie, które zadali ChatGPT, została udzielona odpowiedź lepsza niż przez ich centrum telefoniczne. Jednak druga odpowiedź była kompletną katastrofą. Pozostawiony bez nadzoru, AI jasno dawał do zrozumienia, że może przysporzyć tyle samo problemów, co rozwiązań.

 

Więc, co ma wspólnego AI z negocjacjami?

Już teraz używamy skomplikowanych systemów analitycznych i systemów wsparcia decyzji w procesie negocjacji, więc czy używanie AI ma jakieś znaczenie?

Więc zanim uczynisz z AI część swojego przygotowywania i przeprowadzania negocjacji, jest kilka kwestii, o których powinieneś wiedzieć.

Jako system przetwarzania języka naturalnego, podstawowy algorytm AI jest uczony poprzez dostarczanie ogromnej ilości danych. Dane te oparte są na tym, co jest publicznie dostępne i w tym przypadku nie obejmują poufnych, komercyjnych planów i wyników. Uczenie często odbywa się w trybie "niemonitorowanym", co oznacza w zasadzie, że AI uczy się wzorców występowania słów na podstawie ich częstotliwości, a nie na podstawie tego, które przykłady są najlepsze i najbardziej istotne… Więc pytania dotyczące niedawnych lub poufnych kwestii nie wygenerują odpowiedzi.

System nie jest w stanie zapewnić żadnego rodzaju możliwości śledzenia, i odpowiedzi na pytanie jak złożył odpowiedź i jakie konkretne dane wykorzystał... Więc nie jest jasne, co jest "dobrą" lub "godną zaufania" odpowiedzią, chyba że jesteś ekspertem w danej dziedzinie.

Wszystkie dane, które dostarczysz, stają się częścią zestawu danych AI i mogą być używane do dostarczania odpowiedzi na inne zapytania... Więc dokładnie przemyśl, jakie poufne dane chcesz przekazać.

 

Pomimo tych problemów istnieją pewne potencjalne zastosowania sztucznej inteligencji do negocjacji:

 

  1. Zapytaj o strategię radzenia sobie z daną kwestią (bez podawania poufnych informacji), AI może stworzyć pomysły, o których jeszcze nie myślałeś! Na przykład: "jak możemy negocjować pozycję z mniejszym ryzykiem".

  2. Pracując w nieznanej branży, spróbuj zapytać o zwięzłe streszczenie na czym dana branża polega, jakie występują zagrożenia, jakie korzyści… i użyj tego jako podstawy do dalszych, bardziej konwencjonalnych badań (czytaj: google😊).

  3. Zapytaj o podsumowanie rodzaju problemów, które mogą pojawić się w negocjacjach tego rodzaju, jakie planujesz, a potem użyj tego jako punktu wyjścia do rozmowy wśród ekspertów w tej dziedzinie. Możesz odkryć rzeczy, które nie były do tej pory brane pod uwagę...

  4. Zapytaj o podsumowanie informacji dotyczących twojej organizacji i zobacz, co może być dostępne dla innych stron.

 

Podsumowując, rozwój w tej dziedzinie jest szybki i musimy być na bieżąco z postępami, aby zrozumieć, co my i nasi partnerzy możemy wykorzystać w obszarze wsparcia negocjacyjnego. Na razie jesteśmy w okresie przejściowym dla AI, więc postępujmy ostrożnie, bądźmy zaangażowani i trzymajmy się blisko naszych ekspertów, którzy biorą pod uwagę nie tylko ogólnodostępne oraz poufne dane, ale także emocje i relację.

Następnym razem, gdy będziesz musiał przeprowadzić złożony proces negocjacyjny, warto skontaktować się z doradcą Scotwork, aby uzyskać profesjonalną pomoc w przygotowaniu do negocjacji! Będziesz zaskoczony, jak doświadczony praktyk „ludzki” (z obiektywnym zrozumieniem twojej sytuacji we wszystkich jej wymiarach) może ci pomóc osiągnąć cele.

 

Udanych negocjacji  😊

Jeżeli chcesz poznać szerszy konspekt działań, potrenować z doświadczonymi negocjatorami i skonfrontować swoje pomysły, to koniecznie zgłoś się do nas. Prowadzimy także doradztwo strategiczne.

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.