Powróć do zasobów

Zwięzłość i szybkość, standard wirtualnych negocjacji.

Alan Smith
Scotwork Zwiezlosc Szybkoszc Standard Negocjacji

Z uwagi na fakt, iż ostatnio biorę udział w wielu wirtualnych negocjacjach, otrzymuje wiele pytań dotyczących wpływu braku bezpośredniego kontaktu z drugą stroną (stronami) na świat negocjacji oraz tego co możemy zrobić, aby negocjacje były bardziej efektywne.

Tak naprawdę, to nie jest nowa sytuacja. Jeszcze przed COVID-em internetowa komunikacja rozwijała się w zastraszającym tempie. Dla przykładu, w 2019 r. 39% par małżeńskich twierdziło, że poznało się przez internet. W COVID-owym świecie, podejrzewam, że liczba ta będzie sukcesywnie wzrastać.

Badania pokazują, że 97% studentów nie wychodzi z domu bez telefonu komórkowego lub tabletu, a 18% z nich spędza ponad 8 godzin dziennie w Internecie. Dzieje się tak mimo, że 92% z nich uważa, że ta technologia negatywnie wpływa na bezpośrednią komunikację międzyludzką. Spróbuj porozmawiać z nastolatkiem, gdy ma przy uchu telefon komórkowy!

Jedna z moich klientek z Nowego Jorku powiedziała mi w zeszłym tygodniu, że nawet kiedy ma możliwość spotkania się z drugą stroną twarzą w twarz, spodziewa się, że tego rodzaju spotkania będą jedynie częścią całego „wirualnego” procesu negocjacyjnego. O wiele łatwiej jest spotkać się na Zoom/Webex/Google Meet/BlueJean itd. Ponadto, oszczędza się czas i pieniądze (podróżowanie jest kosztowne nawet w najlepszych czasach).

Więc, co możemy zrobić, aby ulepszyć ten proces?

Oto lista kilku porad.

 

  • Zwiększ prędkość połączenia internetowego, jeśli masz taką możliwość. Nie ma nic bardziej stresującego, niż zbyt wolne połączenie. W przypadku szczególnie ważnych negocjacji skorzystaj z miejsca, które wiesz (zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą), że będzie najlepsze.

 

  • Bądź na bieżąco z technologią. Uaktualnij do najnowszej wersji Zoom (lub inny komunikator) aby nadążać za potrzebami nowego świata. Nie zostawaj w tyle (udostępnij linki do uaktualnień tym, z którymi negocjujesz). Byłoby dobrze, gdybyś potrenował udostępnianie ekranu, tworzenie i korzystanie z prywatnych pokoi (breakout), a może nawet używanie cyfrowej tablicy, aby zapisać kluczowe punkty podsumowania.

 

  • Poświęć czas na przygotowania. Upewnij się, że jesteś całkowicie gotowy do negocjacji. Czego chcesz? Co zrobisz, jeśli powiedzą "nie"? Czy negocjujesz sam? Czy w zespole wszyscy macie przypisane odpowiednie role?

 

  • W wirtualnym świecie musimy przyjąć zwięzłość i szybkość za standard, gdyż w przeciwnym wypadku druga strona szybko opuści stół negocjacyjny. Nie powinniśmy przegapić okazji do zbudowania dobrych relacji. Powinniśmy skupić się na poglądach, problemach, ograniczeniach i potrzebach drugiej strony. Dale Carnegie powiedział kiedyś, że szybciej zyskamy przewagę, interesując się drugą stroną przez 10 minut, niż starając się zainteresować ją nami przez 10 miesięcy. Zadawaj więc mnóstwo pytań.

 

Istnieje wiele innych umiejętności, które można dodać do Twojego toolboxa. Jeśli chcesz być naprawdę dobry w negocjacjach i osiągnąć wszelkie możliwe korzyści z wirtualnych spotkań, zadzwoń do nas. A może spotkamy się na Zoom-ie?

 

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.