rugby-scotland.jpg

Rozmiar to nie wszystko...

Opublikowane: lut 17 , 2020
Autor: Andrew Farquhar

Pogoda była okropna, nawet jak na szkockie standardy. Wiatr wiejący 80 km/h i nieustający deszcz sprawiły, że gra stała się swoistą loterią. Anglia wykazała się jednak większym sprytem i wróciła do domu z wynikiem 13-6, co dla Szkotów było dużym rozczarowaniem.

Czy Szkoci powinni czuć przygnębienie z tego powodu? Szybka analiza statystyk stanowi interesującą lekturę. Według danych World Rugby w Szkocji jest 217 tys. graczy rugby, podczas gdy w Anglii aż 1,99 miliona. Jak widać jedna ze stron ma znaczącą przewagę. Historia zdaje się to potwierdzać. Od momentu kiedy rozegrano pierwszy mecz w 1879 roku, Anglia wygrała 71 razy, Szkocja 40 razy, a 16 meczy zakończyło się remisem.

Rozmiar najwyraźniej ma znaczenie (o czym niebawem przekona się Wielka Brytania podczas negocjacji z Unią Europejską) ale jak pokazują powyższe liczby, nie jest to jedyny czynnik, który decyduje o wygranej. Pomimo tak znaczącego deficytu zawodników, Szkocja może być konkurencyjna na boisku poprzez maksymalne wykorzystanie swojego potencjału. Zespoły negocjacyjne powinny się od niej uczyć.

Po pierwsze, szkocka drużyna nie ma w swoim gronie graczy o statusie "gwiazd", dlatego koncentruje się w pełni na grze zespołowej. Tak jak w wykwalifikowanym zespole negocjacyjnym, każdy uczestnik zna swoją rolę, trzyma się jej, a w razie potrzeby wspiera innych członków zespołu ponieważ wie, że wspólna praca maksymalizuje szanse na sukces. Po drugie, szkoccy liderzy na przestrzeni wieków byli i są specjalistami w opracowywaniu strategii, które pozwalały wygrać z mającą przewagę liczebną Anglią.

Plan gry, który koncentruje się na byciu szybszym i bardziej zwinnym od przeciwnika jest bardzo powszechną praktyką. W rugby, tak jak w negocjacjach, walka jeden na jednego z silniejszym przeciwnikiem rzadko kiedy przynosi zadowalające efekty.

 

Zapraszamy na szkolenia z negocjacji / warsztaty z negocjacji. Bez względu na poziom Twojego negocjacyjnego zaawansowania, każdy moment życia jest dobry by przetestować samego siebie i nabyć umiejętności, które zmieniają przyzwyczajenia I nawyki. 


Prześlij

blogAuthor

O Autorze:

Andrew Farquhar
No bio is currently avaliable

Ostatni wpis na blogu:

Odpuść, nadszedł czas by się pojednać

Po trudnych negocjacjach, pojednanie się z drugą stroną może być niezwykle trudne. Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, tym bardziej, że tylko 21% negocjatorów uważa, że po zakończeniu negocjacji relacje między stronami ulegają wzmocnieniu.

Ostatni Tweet:


Scotwork Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
Polska
+48 22 479 59 53
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami
award 1.jpg
award 2.jpg
Scotwork CPD 2020