Scotwork-negocjacje-trening-wielki-wplyw-na-male-rzeczy.jpg

Wielki wpływ na małe rzeczy

Opublikowane: mar 26 , 2020
Autor: Keith Stacey

Słowo "trivia" wywodzi się z języka łacińskiego gdzie "tri", oznacza "trzy", a "via" to "droga".
W dosłownym tego słowa znaczeniu "trivia" to miejsce gdzie spotykają się trzy drogi. W czasach starożytnych tego rodzaju skrzyżowania były miejscem spotkań podróżników z odległych krain. Podczas rozmów z innymi wymieniano się informacjami na temat odległych miejsc, możliwości, przyjaciół i niebezpieczeństw. W skrócie - plotki, albo jak my to nazywamy - ciekawostki.

Kiedy ten zwyczaj zatrzymywania się i rozmawiania stał się nawykiem, zaczęła się rozwijać możliwość handlu. W końcu, w miejscu gdzie krzyżowały się trzy drogi powstawał mały rynek. Ludzie zakładali obozy, a te z czasem stawały się wsiami i miastami targowymi. Z tych małych rzeczy powstawały duże.

W miarę rozwoju miast powstawały większe możliwości interakcji między ludźmi, lepsza współpraca, więcej innowacji i możliwości handlowania oraz bogacenia się.

Jaką lekcje mogą wyciągnąć współcześni negocjatorzy z dróg starożytnego Rzymu?

Przedsiębiorstwa są klasyfikowane jako B2B (Business to Business) lub B2C (Business to Consumers). Z pewnością właściwym oznaczeniem jest jednak P2P (People to People), ponieważ ludzie kupują od ludzi i ludzie sprzedają ludziom. Dlatego umiejętność budowania relacji, zaufanie i empatia są kluczowe dla każdego sukcesu.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów budowania relacji jest okazywanie innym prawdziwego zainteresowania i traktowanie każdego indywidualnie jak człowieka, a nie tylko klienta. Zadawanie pytań o rodzinę, hobby, przynależność do klubu sportowego i karierę oraz wykazywanie prawdziwego zainteresowania odpowiedziami jest kluczem do sukcesu. W ramach tego procesu warto jest również dzielić się swoimi osobistymi historiami.

W tym kontekście często przytaczane są wyniki badań wykonane na Uniwersytecie Północno -Zachodnim na temat dzielenia się osobistymi informacjami. W ramach tych badań dwie grupy studentów negocjowały sprzedaż firmy przez internet. Jednej grupie pozwolono wymienić się zdjęciami i przeprowadzić krótką rozmowę przed negocjacjami. Drugiej nie dano możliwości kontaktowania się. Wyniki wykazały, że grupy, które miały okazję lepiej się poznać, były mniej narażone na impas w negocjacjach niż grupy, które tej okazji nie miały (chęcią poznawania drugiej strony można wyjaśnić fakt częstych podróży zagranicznych menadżerów odpowiedzialnych za negocjacje, a mogliby użyć Skype'a czy wideokonferencji).

Kiedy następnym razem kolega zaproponuje: „Przejdźmy do sedna sprawy i zrezygnujmy z rozmów typu - Jak się ma rodzina?”, przypomnij mu o tym, jak ważne jest traktowanie człowieka jak człowieka.


Prześlij

blogAuthor

O Autorze:

Keith Stacey
No bio is currently avaliable

Ostatni wpis na blogu:

Co dla jednego pokarmem, dla drugiego trucizną

Jaka jest pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy kiedy słyszysz słowo "sęp"? Przewiduje, że najpierw nasuwa Ci się na myśl obraz pasożytniczych, potwornych stworzeń ucztujących na gnijącej padlinie. Później odczuwasz lekkie ściśnięcie żołądka i niemiły smak w ustach. W ludzkim kontekście każdy z nas pomyśli o bezwzględnej, nieprzyjemnej osobie, żerującej na słabszych...

Ostatni Tweet:


Scotwork Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
Polska
+48 22 479 59 53
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami
award 1.jpg
award 2.jpg
Scotwork CPD 2020