Scotwork-negocjacje-to-tylko-slowa.png

Wierzysz w słowa czy w gesty?

Opublikowane: kwi 02 , 2020
Autor: David Bannister

Siedząc tutaj, podczas trzeciego tygodnia mojej samoizolacji (do dwóch pierwszych byłem zmuszony z powodu trzytygodniowych wakacji w Tajlandii) zastanawiam się nad istotą społecznych interakcji. Nie mogę przytulić mojego najmłodszego wnuka ani bawić się z pozostałymi. Zachowuję również dystans społeczny w stosunku do sąsiadów, choć szczerze mówiąc, jeśli chodzi o jednego z nich, nie oznacza to żadnej zmiany w stosunku do normy!

Przypuszczam, że możemy uważać się za szczęśliwców, że w czasach poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i Skype'a nie jesteśmy tak odizolowani jak transatlantyccy wioślarze, którzy teraz wydają się wypełniać mój czas poradami dotyczącymi radzenia sobie z samotnością. Zastanawiałem się jednak, jak obecna sytuacja wpływa na negocjatorów. Negocjacje wciąż trwają w tym dziwnym nowym świecie. Dobrym przykładem jest firma, dla której pracuje moja żona. Obecnie współpracują oni z rządem przy projektach związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, podczas gdy ich ogromne biuro w londyńskich dokach świeci pustkami.

Nadal należy rozwiązywać problemy i osiągać porozumienia, często w bardzo krótkim czasie. Niedawno przypomniał mi się artykuł na temat pracy naukowej profesora Alberta Mehrabiana z lat 70, który zasugerował w niej, że brak bezpośredniej interakcji między ludźmi podczas komunikowania się stanowi istotny problem. Mehrabian uważał, że komunikacja to zbiór słów, których używamy, głos i ton, w którym je wypowiadamy, a także język ciała, który im towarzyszy. Według niego tak kształtują się proporcje tych elementów:

  • Słowa 7%
  • Głos i ton 38% oraz
  • Język ciała 55%

Liczby te były wielokrotnie kwestionowane. Sam profesor, widząc konieczność ich zmiany, zasugerował, że proporcje te ulegają modyfikacji w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy. Niemniej jednak, przypominam sobie jak przed laty, podczas jednego ze szkoleń, trenerzy udowodnili uczestnikom, że te założenia są prawdziwe. Trenerka stojąc na krześle, poinformowała swoją publiczność, w liczbie około trzydziestu osób, że mają wykonywać jej polecenia. Następnie położyła palec wskazujący na głowie i powiedziała: "Połóż palec na głowie". Wydała jeszcze kilka takich poleceń, które były wykonywane przez pozostałych. Potem powiedziała, żeby położyli palec na nosie, podczas gdy ona skierowała go na brodę. Około 8 na 10 osób zignorowało jej polecenie i położyło palec brodę! Jaki jest morał z tej historii? Gesty są ważne dla rozumienia słów, których używamy podczas dyskusji. Mehrabian sugerował, że zazwyczaj będziemy wierzyć bardziej w to, co widzimy niż w to, co słyszymy. Nie jesteś przekonany? Spróbuj sobie wyobrazić kogoś, kto powiedziałby, że darzy Cię absolutnym zaufaniem, nie utrzymując jednocześnie kontaktu wzrokowego.

Wierzysz w słowa czy w gesty?

No właśnie, ja też.

Kiedy życie było "normalne", my w Scotwork zawsze mówiliśmy ludziom, że jako negocjatorzy muszą ciężko pracować, aby inni zrozumieli wszystko, co oni mówią, a także muszą starać się zrozumieć absolutne wszystko, co inni mówią do nich. Teraz jest to jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek. W obliczu dynamicznej zmiany nowej rzeczywistości zostaliśmy postawieni pod presją dostosowania się do szybkiego postępu. Będziemy popełniać błędy, ponieważ utraciliśmy część procesu pojmowania. Naprawianie błędów wymaga czasu, a tego czasu nie mamy pod dostatkiem. Brakuje go zwłaszcza tym, którzy działają na pierwszej linii frontu. Tak więc pamiętaj, znajdź trochę czasu na zastanowienie się i zrozumienie problemu, nawet w momencie działania pod presją, możesz zaoszczędzić sporo czasu w przyszłości.

Bądźcie zdrowi i bezpieczni.

 

 


Prześlij

blogAuthor

O Autorze:

David Bannister
No bio is currently avaliable

Ostatni wpis na blogu:

Co dla jednego pokarmem, dla drugiego trucizną

Jaka jest pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy kiedy słyszysz słowo "sęp"? Przewiduje, że najpierw nasuwa Ci się na myśl obraz pasożytniczych, potwornych stworzeń ucztujących na gnijącej padlinie. Później odczuwasz lekkie ściśnięcie żołądka i niemiły smak w ustach. W ludzkim kontekście każdy z nas pomyśli o bezwzględnej, nieprzyjemnej osobie, żerującej na słabszych...

Ostatni Tweet:


Scotwork Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
Polska
+48 22 479 59 53
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami
award 1.jpg
award 2.jpg
Scotwork CPD 2020