Top 10 Nieczystych Zagrań Negocjacyjnych

Opublikowane: lut 18 , 2014
Autor: Justyna Grabkowska

  1. Psychiczne zastraszanie: osłabienie drugiej strony siadając blisko ich przedstawiciela, opieranie się o stół, siadając na wyższym krześle, umiejscawianie drugiej strony naprzeciw słońca.
  2. Zasiać ziarno niepewności: dać wiele sygnałów dotyczących strategicznego wymiaru naszej sytuacji, które nie są jednak prawdziwe, aby w ten sposób ustrukturyzować oczekiwania drugiej strony.
  3. Świadome wprowadzenie w błąd: zinterpretować, przytoczony przez drugą stronę argument strategiczny świadomie swoją korzyść w nadziei, że druga strona przegapi ten fakt lub też nie zostanie on zakwestionowany w toku burzliwych negocjacji, np. przez błędne podsumowanie.
  4. Przysięga milczenia: odmówić udzielenia informacji wyjaśniających nasze stanowisko/propozycję.
  5. Rechocząca dziewczynka: podkopać pewność siebie drugiej strony poprzez przekazywanie wewnątrz swojego zespołu notatek, uśmiechanie się znacząco do siebie.
  6. Dobry i zły policjant: wywołać psychologiczną presję klasycznym zagraniem. Oczekiwany efekt jest taki, że dobry policjant uzyska ustępstwa na skutek nieprzewidywalnego zachowania złego policjanta.
  7. Tortury chińską metodą kropli: nieprzerwane i niezmienne powtarzanie stałego żądania bez względu na reakcję drugiej strony (do momentu uzyskania "tak") w nadziei na zmęczenie przeciwnika lub wyegzekwowania dodatkowych ustępstw.
  8. Wojna nuklearna: przypisywanie stosunkowo małym żądaniom drugiej strony nieproporcjonalnych kar.
  9. Dreszcze: reagować z niedowierzaniem na propozycje, reagować w stylu: "nie możesz mówić poważnie", "wasza propozycja nie może być aż tak nierealistyczna".
  10. Kieszonkowiec: Świadomie ugrać więcej w aspekcie działań już po podpisaniu umowy, np.: późniejsza płatność, możliwa zmiana specyfikacji zamówienia.

Prześlij

Ostatni wpis na blogu:

H&R’owe zmory i błogosławieństwa różnorodności

Z tego artykułu dowiesz się: • Czy koncepcja różnorodności nie stanowi po prostu kolejnej korporacyjnej mody? • Jakie są główne ryzyka różnorodności – 6 zakresów? • W jaki sposób H&R musi odnajdywać się w labiryncie różnorodności dla dobra organizacji?

Ostatni Tweet:

Scotwork Polska
ul. Syta 78
Warszawa
02-993
Polska
+48 22 313 17 85
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami