Szkocja - negocjacje w kraju Scotwork

Opublikowane: wrz 15 , 2014
Autor: Alan Smith

18 września obywatele Szkocji odpowiedzą na pytanie, które być może zmieni bieg historii ich kraju: „Czy Szkocja powinna odłączyć się od Wielkiej Brytanii?”. Decyzja „na tak” może być tylko wierzchołkiem góry lodowej w procesie walki o niepodległość innych regionów świata, w tym na przykład Katalonii.

Ostatni sondaż YouGov przeprowadzony przez Sunday Times wskazuje, że 51% ankietowanych Szkotów  chce powrotu do niepodległości, podczas gdy 49% jest za pozostaniem.

Jako Anglik pracujący dla szkockiej firmy, mam wobec całej sprawy mieszane uczucia. Wolałbym, aby UK pozostała w całości, a Szkocja jako integralna i niezwykle ważna jej część. Mimo, że jest spora różnica kulturowa, niesamowite współzawodnictwo w sporcie i masa żartów o kulturowym podłożu, w głębi większości angielskich dusz panuje przyjaźń i pozytywne nastawienie wobec ich północnych sąsiadów.

Jeśli Szkocja rzeczywiście chce odejść, nikt nie powinien jej stać na drodze.

W sprawie głosowania wciąż jednak pozostaje wielu niezdecydowanych. W niedzielnym programie rozrywkowym - Andrew Marr Show, George Osborne - Kanclerz Skarbu z Partii Konserwatywnej, zdecydował się przekazać Szkocji więcej uprawnień do niezależnego podejmowania  decyzji w wielu kwestiach. Warunek? Szkoci muszą zagłosować przeciwko idei niepodległościowej. Osborne dodał, że „w ciągu najbliższych dni Szkoci zapoznają się z planem przyznania większych uprawnień podatkowych oraz tych związanych z różnymi wydatkami i opieką społeczną. Plan zostanie wprowadzony niezwłocznie w życie, jeżeli referendum da wynik negatywny”. Alex Salmond, pierwszy minister Szkocji i szef Szkockiej Partii Narodowej w rozmowie dla BBC określił działania Osborna jako łapówkarskie. Jest również przekonany, że wynik na „tak” jest zdecydowanie wyższy niż 51% i odłączenie Szkocji od Wielkiej Brytanii to tylko kwestia czasu. „Na nic nie zda się próba przekupstwa” – dodał.

Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji dałoby radę pójść na jakąkolwiek ugodę? No i tu właśnie pojawia się DYLEMAT. Na Liście Ustępstw rząd Wielkiej Brytanii ma wypisanych kilka rzeczy. Podobnie sytuacja wygląda w naszych codziennych negocjacjach.

Pytanie: jak i w którym momencie je przedstawić?

Odpowiedź brzmi następująco: "nie ma na to reguły".
Robienie ustępstw, których nie musimy robić, może być dla nas bardzo kosztowne – zarówno w wymiarze wartości jak i kwestii tworzenia precedensu.

Ustępstwa w końcowej fazie negocjacji mogą sprawiać wrażenie, że nie byliśmy do końca szczerzy. Późne ustępstwa mogą też zostać odebrane przez drugą stronę jako sygnał, że potrzebujemy tego deal-a bardziej niż wynikałoby to ze sposobu, w jaki to przedstawiliśmy...i że próbujemy za wszelką cenę go osiągnąć.

Ergo: Pomyśl kiedy i w jaki sposób możesz pójść na ustępstwa i co możesz w zamian uzyskać.
Osobiście liczę na to, że Osborne i aktualny rząd UK dojdzie ze Szkocją do ugody i osiągnie swój cel.

Alan Smith


SHARE

blogAuthor

About the author:

Alan Smith
No bio is currently avaliable

Ostatni wpis na blogu:

Mieć ciastko, czy zjeść ciastko?

Opowiastki z życia, życiowego negocjatora. Wymiana opon na zimowe. Wiosną, kiedy wymieniałem opony na letnie, okazało się, że stan zimowych nadaje je wyłącznie do utylizacji. Podczas kolejnej wymiany, przyszedł więc czas, aby sięgnąć do portfela i zapłacić za nowy komplet. Zdecydowałem się na opony znanej marki - średnia półka - niemieckiego producenta. Dokładnie w tydzień po ich wymianie na tylnej oponie pojawił się spory „bąbel” – jak określiła to moja córka. „Zjawisko” objawiło się na zewnętrznej ściance opony. Żadnych śladów obtarcia, uderzenia, czy innego mojego wpływu na ten stan rzeczy. Po prostu, pękł kord wewnątrz opony i ciśnienie wybrzuszyło jej strukturę. Niezwłocznie więc, wraz z rachunkiem, udałem się do miejsca zakupu.

Ostatni Tweet:

Scotwork Polska
ul. Syta 78
Warszawa
02-993
Polska
+48 22 313 17 85
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami