Przeceniony talent

Opublikowane: wrz 09 , 2014
Autor: Alan Smith

Wyobraźcie sobie taki oto obrazek:

politycy, obiecujący wybrukowane złotem ulice, a ostatecznie serwujący nam tę samą szarą, ślepą uliczkę; menedżerowie twierdzący, że nasza przyszłość będzie różowa, przepełniona premiami, a finalnie obietnice wciąż pozostają tylko w teorii; negocjator, który oferuje nie wiadomo jaką stopę zwrotu ze swoich fenomenalnych negocjacji...  Nic nie uderza w nas tak, jak puste obietnice przykryte mocnymi zapewnieniami..

Co ciekawe, według ostatnich badań nad zachowaniami ludzkimi, opublikowanymi przez czasopismo Organizational Behavior and Human Decision Process, naukowcy zauważyli, że ludzie respektują zarozumiałość i obłudę ze strony otoczenia, nawet jeśli mogą być na nie bezpośrednio narażeni.

Podczas gdy powszechnie zakłada się, iż ludzie próbujący być zbyt pewni siebie (dużo gadania, mało konkretów) nie są respektowani przez otoczenie, tak ten eksperyment pokazał, że wiele grup przymyka oko na to, co było zapewniane na początku a w rezultacie okazało się czymś innym. Okazuje się, że własna pewność potrafi wzmocnić talent lub umiejętności osobiste będące w rzeczywistości nie do końca zgodne z prawdą

W badaniu podzielono 140 osób na kilka grup. Każdemu uczestnikowi zadawano pytania z wiedzy ogólnej. W dalszej kolejności zostali poproszeni o ocenienie swoich i pozostałych członków grupy  statusu, umiejętności i wpływu.

Ci, którzy ocenili siebie wysoko, również otrzymali wysokie oceny od pozostałych uczestników grupy. Te badana pokazały, jak ładnie opakowana może być fałszywa informacja dzięki skutecznej pewności rozmówcy.

Co z tego możemy wynieść?

Po pierwsze – kierując się z początku poczuciem pewności naszego rozmówcy, możemy nie do końca prawidłowo odebrać jego przekaz.

Po drugie – powinniśmy rozwijać poczucie własnej pewności, jeśli pragniemy odnieść sukces. Opanowując umiejętność epatowania pewnością siebie, osiągniemy zamierzony cel. Nasze poczucie pewności siebie będzie rosło, jeżeli będziemy dobrze przygotowani do negocjacji. Ćwiczenie i powtarzanie reagowania w sytuacjach trudnych, daje pewnemu siebie negocjatorowi kontrolę i realizację ustalonego wcześniej planu.

Do dzieła!


Prześlij

blogAuthor

O Autorze:

Alan Smith
No bio is currently avaliable

Ostatni wpis na blogu:

Geek, który wynegocjował koronę i stał się królem świata

Z tego artykułu dowiesz się: • Co odróżnia zamkniętego w swoim technologicznym świecie geeka od prezesów i właścicieli największych firm branży IT? • Czy negocjowanie to tylko figura retoryczna czy ścieżka do osiągania sukcesów w relacjach zawodowych i prywatnych? • Dlaczego mądre negocjacje to nie tylko narzędzie do zarabiania pieniędzy, ale również sposób na chronienie swoich zasobów?

Ostatni Tweet:


Scotwork Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
Polska
+48 22 479 59 53
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami