Konflikt/wojna Izrael-Palestyna – czyli dokąd to wszystko zmierza?

Opublikowane: lip 10 , 2014
Autor: Justyna Grabkowska

Obecna sytuacja jest naturalną klęską wszystkich teorii i praktyk negocjacyjnych użytych dotychczas w tym procesie. Wszystko stoi w martwym punkcie. A jak tak dalej pójdzie, to niestety ten punkt świata będzie dosłownie martwy.

Błąd tkwi już w założeniu - jeśli nie ma areny do negocjacji (no bo gdzie ona niby miałaby się w tej „Jerozolimie sprzeczności”), to gdzie tu mówić o tym, kto miałby negocjować. Do tego należy pamiętać jeszcze o Egipcie, Iraku i Syrii, które nie pozostają bez znaczenia.

W tym miejscu nasuwa się kolejne pytanie - jak się do tego mają miliardy corocznie wydawane na ostoję międzynarodowego kompromisu - czyli ONZ? Czy kolejne spotkanie Rady Bezpieczeństwa zakończy się znowu tylko smaczną kolacją. Czy organizacja ta przypadkiem nie została mentalnie w poprzednim stuleciu? Jak do tego wszystkiego mają się te wszystkie pokojowe nagrody Nobla zgarnięte za pokój na Bliskim Wschodzie?!

Kto i co jest instytucją rzeczywiście stojącą na straży negocjacji globalnych?! Ratunku - to jest dopiero dowód na brak umiejętności negocjacji, i chęci…

Nauka z tego płynąca? Najważniejsze to żeby wziąć odpowiedzialność za drugą stronę negocjacyjnego stołu. Dlaczego? By ta nie straciła tym procesie twarzy. Wówczas bowiem rozum usypia a budzi się ego, a razem z nim – inne demony, żeby z żalem sparafrazować Goya’ę… 


SHARE

Ostatni wpis na blogu:

Mieć ciastko, czy zjeść ciastko?

Opowiastki z życia, życiowego negocjatora. Wymiana opon na zimowe. Wiosną, kiedy wymieniałem opony na letnie, okazało się, że stan zimowych nadaje je wyłącznie do utylizacji. Podczas kolejnej wymiany, przyszedł więc czas, aby sięgnąć do portfela i zapłacić za nowy komplet. Zdecydowałem się na opony znanej marki - średnia półka - niemieckiego producenta. Dokładnie w tydzień po ich wymianie na tylnej oponie pojawił się spory „bąbel” – jak określiła to moja córka. „Zjawisko” objawiło się na zewnętrznej ściance opony. Żadnych śladów obtarcia, uderzenia, czy innego mojego wpływu na ten stan rzeczy. Po prostu, pękł kord wewnątrz opony i ciśnienie wybrzuszyło jej strukturę. Niezwłocznie więc, wraz z rachunkiem, udałem się do miejsca zakupu.

Ostatni Tweet:

Scotwork Polska
ul. Syta 78
Warszawa
02-993
Polska
+48 22 313 17 85
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami