Cypr - z tarczą czy na tarczy

Opublikowane: mar 29 , 2013
Autor: Justyna Grabkowska

Obecny finansowy ambaras z Cyprem w roli głównej jasno obrazuje kilka podstawowych prawd dotyczących negocjacji.

 

 • Zanim złożysz konkretną propozycję, upewnij się, że jest ona zgodna lub na pewno będzie do zaakceptowania przez Twoich mocodawców.

  Problem z dofinansowaniem na poziomie 10 miliardów Euro dla Cypru, o którym mówiła Angela Merkel polegał na tym, iż warunkiem otrzymania przez władze Cypru tych pieniędzy było zdobycie przez stronę cypryjską 5,8 miliarda Euro pochodzących z cypryjskich depozytów bankowych. Na to jednak, jak się okazało, zgodę musiał wyrazić wpierw parlament Cypru. Czy wyraził? Dzisiaj wiemy, że 36 głosów na NIE oraz 19 wstrzymujących się od głosu, nie wystarczyło na przegłosowanie decyzji o jednorazowym wprowadzeniu podatku od depozytów dla wszystkich posiadaczy kont na Cyprze. Na szczęście rozmowy na linie Bruksela-Nikozja pomimo wspomnianego wyniku głosowania wciąż się toczyły. 
   
 • Informacje strategiczne - zastanów się kiedy i jak udzielasz ich drugiej stronie… Tu, brak zarządzania informacją sprawiło, iż mleko się rozlało. Mimo, że deponenci mogą spać względnie spokojnie- rząd Nikozji nie odbierze im części depozytów, ale nadwyrężenie zaufania do systemu bankowego na całym świecie stało się faktem. Przeciętny zjadacz chleba będzie miał z tyłu głowy, że lokata skarpetkowa czasami jest bardziej bezpieczna niż powierzenie oszczędności instytucji zaufania publicznego [teoretycznie].
   
 • Upewnij się, że jesteś blisko osób podejmujących finalną decyzję. Wyjaśnienie - patrz punkty powyżej.
   
 • Uważaj na graczy kryjących się w tle Twoich negocjacji, szare eminencje które mogą wpłynąć na prowadzony przez Ciebie proces negocjacyjny.

  Cypr, dzięki swojej liberalnej polityce finansowej zdołał zwabić do siebie ogromny, prywatny kapitał w głównej mierze pochodzenia rosyjskiego (blisko 30 % depozytów). Próba częściowego przejęcia przez Unię Europejską tych szacowanych na ponad 30 miliardów Euro rosyjskich "oszczędności", zalegających w bankach cypryjskich, nie mogła pozostać bez znaczenia dla rosyjskiego prezydenta - Władimira Putina, który całą sprawę nazwał "niesprawiedliwą, nieprofesjonalną oraz niebezpieczną". Unia Europejska powinna starać się unikać sytuacji, kiedy to inny kraj, nie związany Unią, pośrednio, ale w oczywisty w swych intencjach i oczekiwanych skutkach sposób, wpływa na negocjacje pomiędzy organami nadzoru finansowego UE, a jednym z krajów członkowskich. Tu ważny jest fakt, że tym krajem jest Rosja - kraj strategiczny dla istnienia UE.
   
 • Wychwytuj sygnały - o tym jak bardzo sprawa cypryjskich depozytów jest ważna dla strony rosyjskiej świadczy bezpośredni telefon wykonany przez samego Władimira Putina do przedstawiciela rządu w Nikozji. To sygnał, który obie strony powinny były jasno zanotować i działać mając go na uwadze.
   
 • Zrozum konsekwencje wypływających z możliwości braku porozumienia.

  UE obiecała, że będzie wspierać swoje kraje członkowskie. Pomoc finansowa dla Cypru powinna być tego namacalnym wyrazem.

 

Zadajmy sobie jednak pytanie - jakie konsekwencje dla obu stron przyniósłby brak porozumienia? Dla Cypru - byłby to powrót do cypryjskiego funta i katastrofa; zaś brak reformy systemu finansowego - istnym samobójstwem. Dla UE, mimo że komentatorzy mają mieszane opinie, każdy precedens stanowi przykład przetarcia ścieżki.

Dokładnie te same pytania powinniśmy zadać sobie przed przystąpieniem do naszych negocjacyjnych bojów.

Dzisiaj wiemy już, że Cyprowi udało się zawrzeć porozumienie z unijną "trójką" (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) i że pieniądze - 10 miliardów Euro - popłyną...
W zamian, rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację oraz opodatkowanie bogatych. Czy jednak mogło być inaczej?


Prześlij

blogAuthor

O Autorze:

Justyna Grabkowska
No bio is currently avaliable

Ostatni wpis na blogu:

Geek, który wynegocjował koronę i stał się królem świata

Z tego artykułu dowiesz się: • Co odróżnia zamkniętego w swoim technologicznym świecie geeka od prezesów i właścicieli największych firm branży IT? • Czy negocjowanie to tylko figura retoryczna czy ścieżka do osiągania sukcesów w relacjach zawodowych i prywatnych? • Dlaczego mądre negocjacje to nie tylko narzędzie do zarabiania pieniędzy, ale również sposób na chronienie swoich zasobów?

Ostatni Tweet:


Scotwork Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
Polska
+48 22 479 59 53
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami