Britvic/A.G.Barr – skazani na porażkę

Opublikowane: cze 28 , 2013
Autor: Robert Copland

Britvic plc jest dużą brytyjską firmą produkcyjną, która tylko w ostatnim roku sprzedała 1,9 miliarda litrów napojów gazowanych. Firma, szczycąca się takim markami jak Tango,J2O, czy Robinsons zatrudnia blisko 3500 pracowników.

Nie ma jednak lekko i jak w każdym sektorze, tak i w tym istnieje konkurencja. Britvic musi na co dzień rywalizować z ikoną szkockich napojów gazowanych - firmą A.G.Barr plc, producentem takich napoi jak Im Bru, Tizer i kilka innych (to duże marki, które z pewnością zobaczycie będąc w szkockim Glasgow). Obroty tego producenta za rok 2012 osiągnęły 237 milionów funtów.

A co gdyby obie firmy się połączyły? Takie pytanie postawili sobie w ubiegłym roku właściciele obu wspomnianych firm. Rozpoczęły się kilkumiesięczne negocjacje, które we wrześniu 2012 roku plan przyniosły plan połączenia Britvic plc i A.G. Bar plc. W wyniku połączenia spółek akcjonariusze Britvic mieli otrzymać 63% udziałów nowej firmy, zaś Pan Roger Bar - dotychczasowy prezes A.G. Bar miał objąć stanowisko prezesa nowego biznesu.

Jak każde tego rodzaju duże przedsięwzięcie, również i te potrzebowało jednak zgody Komisji Handlu oraz Komisji ds. konkurencji. Ta warunkowo została udzielona dopiero w czerwcu bieżącego roku.

W międzyczasie, w styczniu 2013 roku, czyli jeszcze przed oficjalną zgodą na połączenie, firma Britvic wyznaczyła na fotel swojego prezesa nowego człowieka - Simona Litherlanda, który od razu wprowadził plan restrukturyzacji firmy. Zamknięto dwie fabryki, rozpoczęto rozwój firmy na rynkach wschodzących, w tym w Indiach. Działania te w oczach zarządu Britvic zmniejszyły koszty zbliżającego się połączenia z firmą A.G. Bar z 40 milionów GBP do 25 milionów GBP ( the Times, 12 czerwca 2013 roku).

W związku z powyższym zarząd Britvic ogłosił, iż to Pan Litherland - nowy, reformatorski prezes zostanie prezesem połączonych spółek. Co więcej, akcjonariusze Britvic zażądali również większego kawałka tortu w postaci akcji nowej firmy.

Z negocjacyjnego punktu widzenia sprawy mają się następująco:

- albo zarząd Britvic w świetle dokonanych zmian, stara się dodawać nowe żądania,

- albo (to chyba jest bardziej prawdopodobne) Britvic stara się wprowadzić do gry negocjacyjnej żądania niemożliwe do zaakceptowania przez drugą stronę.

Pomimo, iż A.G. Barr wystosowało już krótkie, acz niezobowiązujące oświadczenie dziękujące Komisji ds. konkurencji za zgodę na połączenie z firmą Britvic, to do takiego zapewne nie dojdzie.

Poczekamy, zobaczymy.


Prześlij

blogAuthor

O Autorze:

Robert Copland
No bio is currently avaliable

Ostatni wpis na blogu:

Geek, który wynegocjował koronę i stał się królem świata

Z tego artykułu dowiesz się: • Co odróżnia zamkniętego w swoim technologicznym świecie geeka od prezesów i właścicieli największych firm branży IT? • Czy negocjowanie to tylko figura retoryczna czy ścieżka do osiągania sukcesów w relacjach zawodowych i prywatnych? • Dlaczego mądre negocjacje to nie tylko narzędzie do zarabiania pieniędzy, ale również sposób na chronienie swoich zasobów?

Ostatni Tweet:


Scotwork Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
Polska
+48 22 479 59 53
info.pl@scotwork.com
Bądź z nami